Gutters për dimër  "jashtë shtetit". Gutters për dimër ka një cilësi delikate, shije të këndshme, aroma e lezetshme. Dhe sigurisht, ulluqet për dimër janë një produkt jashtëzakonisht i dobishëm i cili do të plotësojë mungesën e vitaminave në dimër të ftohtë.

Ekzistojnë shumë receta për të ruajtur patëllxhanat, por është havjar vezë për dimër, si asnjë recetë tjetër, gëzon dashurinë dhe njohjen mbarëkombëtare.

Gutters për dimër

Për të bërë këto havjar patellxhan për dimër Ju do të duhet:

  • patëllxhan - 1 kg
  • domate - 1 kg
  • onions - 0,5 kg
  • karrota - 0.2 kg
  • majdanoz - 50 g
  • piper i ëmbël - 5 PC.
  • kripë, sheqer - për shije
  • vaj perimesh - 300 g
  • Apple është 0.75 EA.

Lani patellxhan, zhvishem. Pastaj prerë në feta, skuq në vaj perimesh dhe mince.

Lani me domate, derdhni mbi ujë të valë, pastaj me ujë të ftohtë. Për të hequr lëkurën. Mish i grirë.

Karrota dhe speca të prera në qarqe, unaza - qepë. Fry së bashku me majdanoz në vaj perimesh. Kaloni nëpër mulli të mishit.

Mix perimet dhe ngrohjes derisa masa të bëhet e trashë. Kripë për shije, shtoni sheqer. Nëse dëshironi, në fund të avullimit, ju mund të shtoni mollë kaluar nëpër mulli mishit.

Përzierja e nxehtë është e përhapur në kavanoza të nxehta steril, të mbështjellë. Mbylle dhe lëreni derisa të ftoheni plotësisht. Kalimi në një vend të freskët magazinimi.