Fundi i përsosur për një festë festive të Krishtlindjes do të jetë një ëmbëlsirë origjinale dhe e shijshme. Nëse do të festoni një kompani të madhe, është më mirë të piqni një tortë ditëlindjeje që të mos shqetësoni me një desserts La carte. Sot në vendin e sovjetikëve -Ëmbëlsira të Krishtlindjeve.

Cake "Snowman"

Ëmbëlsira e Krishtlindjeve në formën e qirinjëve është shumë qesharake dhe me siguri do t'u bëjnë thirrje fëmijëve dhe të rriturve.Për të përgatitur tortën "Snowman" ne do të duhet përbërësit e mëposhtëm .

 • 3 tbsp. Miell
 • 1 tbsp. sheqer
 • 150 g gjalpë
 • 3 vezë
 • 2 çanta me patate të skuqura kokosit
 • 1 qeskë e sheqerit vanilje
 • 0.5 tsp. sodë
 • 0.5 tsp. kripë
 • 500 g krem ​​kosi yndyre
 • 1 tbsp. sheqer

Së pari, përgatisni ëmbëlsira. Mundo vezët me sheqer në shkumë. Gjalpë, shkrihet, ftohtë, shtoni vezë rrahur dhe përzierje. Pastaj derdhim miell, sheqer vanilje, sode, kripë në përzierje dhe gatuaj brumin. Derdh brumin në myk. Furra nxehet deri në 180 ° C, vendoseni në myk me një brumë dhe piqni për 30-40 minuta. Tortë të gatshme le të ftohtë dhe të prerë në cubes matjen e përafërsisht 4x4 cm.

Pastaj përgatitni krem: mundeni salcën me sheqer. Nëse krem ​​kosi është i lagësht, dhe krem ​​për shkak të kësaj doli jo shumë e ëmbël, ju mund të shtoni sheqer më shumë. Ne e futim çdo copë tortë në krem ​​dhe e vendosim në tabaka, në mënyrë që në fund të kemi dy qarqe - një burrë dëbore. Ne spërkasim burrë dëbore me patate të skuqura kokosit, bëjmë një hundë nga një fetë karrota, sytë nga një rrush i thatë, dhe butonat mund të bëhen nga marmelata.

Cake's "Clock"

Ëmbëlsira e Krishtlindjeve në një orë, duke numëruar minutat e fundit para vitit të ri, ka qenë gjithmonë popullor.Për të përgatitur një tortë të tillë ne do të kemi nevojë për produktet e mëposhtme .

 • 1 tbsp. Miell
 • 1 tbsp. sheqer
 • 5 vezë
 • 2 tbsp kakao
 • shurup sheqeri (për të thithur shtresat e tortës)
 • 200 g gjalpë
 • Një 0.5 bankat e kondensuan qumështin
 • 50 g prunes
 • 50 g rrush të thatë
 • 50 g arra
 • çokollatë e integruar ose kakao
 • i kokosit
 • marmelatë

Ne i rrahim vezët në një shkumë të mrekullueshme me ndihmën e një mikseri. Vazhdoni të mundeni, gradualisht duke shtuar sheqer, në një shkumë të trashë. Mielli i përzier është i përzier me kakao dhe shtohet gradualisht në brumë, duke nxitur butësisht gënjeshtrën derisa konsistenca e brumit të bëhet homogjene.

Derdhni skuqjen në tigan, lyer me vaj dhe floured, dhe piqni për 25-40 minuta në furrë, të nxehur në 180-200 ° C. tortë e përfunduar le të ftohtë, prerë në dy shtresa dhe impregnuar atyre shurup sheqeri.

Përzihet gjalpë e butë me një mikser derisa të gëzohemi, një rrjedhje e hollë derdhet qumësht i kondensuar, pa u ndalur të rrëmbej. Krem me vaj duhet të rrihet në një masë homogjene dhe të harlisur.

Frutat e thata janë steamed në ujë të nxehtë, pastaj kullimin e ujit dhe të thatë manaferrat, hedhjen e tyre në një peshqir. Prunes janë copëtuar imët. Ne përhapim tortën e poshtme me një krem, përhapim mbi të rrush, prunes dhe arra, mbulojmë me tortën e dytë.

Ne e përhapim tortën në të gjitha anët me kremin e mbetur, skuqim kakao ose çokollatë të grirë, spërkatet me copëzat e kokosit (mund të ngjyroset). Marmalade ne prerë me vija, ne përhapur nga ajo shigjeta dhe një dial me numra romakë. Në vend të grimcave është e mundur të përdorni kremin e ftohur, është e nevojshme ta vendosni atë me ndihmën e një briri.

Cake "Shtëpia e Bardhë"

Por disa Housewives preferojnë të piqen ëmbëlsira të Krishtlindjeve në formën e shtëpisë së Santa Claus. Receta për këtë tortë që ne ndajmë me ju.Ne do të kemi nevojë për produkte të tilla .

 • 400 g qershi (të ngrira, vuri përballë)
 • 1 l krem ​​ndarës
 • 2 tbsp. sheqer

Diluoni margarinë me miell, shtoni krem ​​kosi. Ne gatuaj brumin elastik, ndajeni në 6-8 pjesë dhe vendoseni për një orë në frigorifer. Pastaj secila pjesë është mbështjellë në një rreth me një trashësi prej 2-3 mm dhe prerë në 8 sektorë. Për çdo trekëndësh që rezulton, vendosni qershinë dhe mbyllni atë në një bagel. Piqni rogaliki në furrë deri sa të gatuar.

Pjek kokën me salcë me sheqer - bëhet krem. Bagels ftohur përhapur në rrëshqitje pjatë, cream krem. Një rrëshqitje e gatshme është e veshur në të gjitha anët me eshtrat e kremit. Ne e vendosëm tortën në frigorifer për 12 orë, në mënyrë që të zbutet.

Këtu janë ëmbëlsirat e Krishtlindjeve mund të shërbehet në një tryezë festive.Bon appetit dhe festat e lumtur !