Kungull nuk është vetëm një perime e shijshme e ngjyrës portokalli, por edhe një shtesë shumë e dobishme në pjatë. Mishi është i mbushur plot me vitamina B, A, E dhe K, të cilat ngarkojnë tërë trupin me shëndet. Dhe kështu, çfarë mund të gatuash nga një kungull për të befasuar dhe për të shijuar miq dhe familje të shijshme? Recipes ju do të gjeni në artikullin tonë.

Çfarë duhet të gatuaj kungull

Nëse nuk keni kohë të mjaftueshme ose thjesht nuk doni të kaloni gjithë ditën në kuzhinë, ne sugjerojmë një recetë për derun e kungujve. Ata janë të përgatitur thjesht dhe shpejt.

 • patate - 6 PC
 • kungull - 200 g
 • qepë - 1 copë
 • vezë pule - 1 PC
 • krem kosi
 • miell - 2 gota

 1. Hiqni patatet.
 2. Përdorimi i një grater të madh grate qepë dhe patate. Pastroni kungull nga pulpë dhe fara dhe gjithashtu hidhni.
 3. Vendosini të gjithë përbërësit në një tas dhe përzieni. Shto dy gota miell dhe një vezë.
 4. Shtoni kripë dhe piper në shije. Mix.
 5. Tani ju duhet të verboni nga përzierja rezulton një tortë të vogël.
 6. Nxehtësia e një pan mbi vaj luledielli. Vënë atë në një topth. Fry tyre në të dy anët deri zolotisty.
 7. Shërbyer gjellë të përfunduar në tryezë me salcë kosi.

Çfarë duhet të gatuaj kungull foshnjës

Pjatë e ëmbël e kungullit është e sigurtë se ju lutemi të gjithë dhëmbët e ëmbël. Dhe kështu, para se të recetë për një mini-donut.

Përbërësit e domosdoshëm (për njëzet donuts)

 • gjalpë - 30 g
 • kos
 • kungull
 • sheqer - 100 g
 • miell - 140 g
 • vezë - 1 PC
 • pluhur pjekje - 1 tsp
 • arra
 • cokollate

 1. Shkrihet në një tas gjalpë.
 2. Pastroni kungull nga pulpë dhe fara. Pastaj pure.
 3. Vendos pure në një tas dhe shtoni kos dhe gjalpë të shkrirë. Mix.
 4. Shtoni përzierjen e vezëve dhe lëvizni.
 5. Filloni të shtoni miellin. Mundohuni të hiqni gunga. Për ta bërë këtë, përdorni pluhurin e pjekjes. Përzierni të gjithë përbërësit.
 6. Ngroheni furrën. Dreka e mykut. Bëni brumë nga donuts dhe vendosni në një fletë pjekjeje. Piqni për pesëmbëdhjetë minuta në 180 gradë.
 7. Merrni barin e çokollatës dhe shkrijeni atë në mikrovalë. Hidh duart përfunduar me çokollatë dhe spërkat me arra.

Çfarë duhet të gatuaj nga kungulli i ngrirë

Pjatë dietetike dhe shumë e shijshme.

 1. Pritini qepët dhe karotat. Vendoseni në një tigan dhe lyejeni në gjalpë.
 2. Shkrini kungull. Tjetra, pastrojeni atë nga lëkura dhe prerë në sheshe të vogla, siç tregohet në foto.
 3. Pumpkin hedh në tigan me perimet. Hidh supë. Pas valimit, ulni nxehtësinë dhe zierni njëzet minuta.
 4. Fetë hudhër tuaj. Përzihet me salcë kosi dhe majdanoz. Shtoni kripë dhe llokoçis.
 5. Shto përbërësit në supë. Pastaj hiqni tiganin nga nxehtësia dhe duke përdorur një blender kthejeni supën në një pure.
 6. Pastaj kthehu panin në zjarr. Sillni supë të vlim në ngrohje të ulët. Shto krem ​​kosi dhe shërbej.