Duke pyetur se si të gatuajnë supë, në mënyrë që të dalin shumë të shijshme dhe aromatike, shumë amvise u përpoqën të bëjnë eksperimente të ndryshme. Pra, kishte supë lakër me kërpudha, me pulë dhe mish derri, me patate dhe pa. Të pazakonta janë supë supë, të cilën e gjithë shija e saj dhe pasuria e aromave shfaqen vetëm njëzet e katër orë pas gatimit. Ne ju ofrojmë disa opsione për gatimin e shpejtë të supës me lakër - një recetë klasike (nga patate dhe lakra), supë me lakër me kërpudha dhe kërpudha në Uralsk me krahë. Ju mund të gatuani pjatën në një multivarquet, një tenxhere me presion të çdo marke (Polaris, Redmond, etj).

Supë me lakër kosi - recetë hap-pas-hapi

Receta klasike për supe lakër ka një histori të gjatë. Gradualisht, ai u përmirësua dhe u përshtatej me traditat e reja. Në kohën tonë, tashmë filloi të përgatisë supë lakër lakër në një multivark, në të cilën shpejtësia dhe shpejtësia e gatimit gjellë tuaj të preferuar është shumë i lumtur. Ne ju ofrojmë një recetë me viçi dhe patate. Ky opsion është më tradicional, sepse në fillim ata ishin gatuar në viç, dhe vetëm herë pas here me mish derri, pulë ose peshk. Kujdes: fëmijët janë alergjikë ndaj lakrës.

Përbërësit e domosdoshëm:

 • mish viçi - 700 gr.
 • patate të skuqura (kosi) - 500 gr.
 • patate (të mëdha) - 6-7 PC
 • karrota (medium) - 1 kompjuter.
 • qepë - 1 PC.

Udhëzime hap pas hapi

 1. Gjizë e viçit duhet të lahen në ujë ose të zhyten për 30 minuta. Pastaj vendoseni në një tigan dhe sillni një çiban me një sasi të vogël uji. Uji derdh, dhe pije mish mirë. Pastaj përsëri për të dërguar viçin në një tenxhere, mbuluar me ujë dhe kuzhinier në ngrohje shumë të ulët, duke hequr vazhdimisht shkumë. Shumë e rëndësishme për të shmangur valë shumë të dhunshme të mishit, e cila është gjetur ndryshe në yndyrna të mishit obmenivaetsya në supë, duke shkaktuar atë të marrë me baltë me një amëz të pakëndshme. Mish gatuaj për 60-80 minuta.
 2. Për të përgatitur lakër. Duhet të lirohet nga shëllirë ose të pihet me ujë të ftohtë. Pritini mirë dhe dërgoni lakër në supë.
 3. Jepni lakër të zier në ngrohje të ulët për 10 minuta dhe shtoni në pan peeled dhe prerë në kube të vogla patate.
 4. Pastaj ju duhet të përgatisni qepë karrota stabilizuese. Karrota të copëtuara dhe qepët skuqni në vajin e perimeve dhe dërgoni në supë.

Shënim!  Për stabilizimin, ju gjithashtu mund të shtoni një sasi të vogël të lëng domate ose paste, e cila do t'i japë supë një ngjyrë të bukur dhe do të shtojë acid.

 • Kripur dhe piper, shtoni fletë Bay dhe erëza tuaj të preferuar. Supë e gatshme hiqni nga nxehtësia dhe le të qëndrojë për të paktën 30 minuta.
 • Supë e lakër turshi me kërpudha - hap pas hapi recetë

  Në kohët e lashta, në shtëpi të varfra, supë ishte gatuar në supë me perime, dhe për të diversifikuar në njëfarë mënyre shijen, tharë ose kërpudha të freskëta u shtuan. Në ditët e sotme, kërpudhat zakonisht përgatiten me supë të mprehtë të bërë nga lakër turshi, por nganjëherë shtojnë kërpudha dhe supë në mish për të shtuar një pjatë me aromë të pazakontë dhe për të dhënë një shije të caktuar. Në çdo rast, kërpudhat janë të kombinuara në mënyrë të përkryer me lakër turshi, duke kombinuar në një duet mahnitës.

  Përbërësit e domosdoshëm:

  • lakër turshi - 400 g.
  • patate - 700 gr.
  • derri ose pule - 300 gr.
  • kërpudha të thata - 50 gr.
  • karrota - 1 kompjuter.
  • qepë - 1 PC.
  • paste domate - 1 tbsp
  • Fletë gji - 1 kompjuter.
  • terren allspice - majë
  • kripë - 1 tbsp
  • vaj luledielli - 50 ml.

  Udhëzime hap pas hapi

  1. Përgatitja fillon me supë. Në rastin tonë është mish dhe i përshtatshëm për të dyja mish derri dhe pulë. Ju mund të përdorni viç ose edhe lepuri. Nuk ka rëndësi, sepse mishi që na nevojitet vetëm supë dhe shije në gjellë do t'i japë kërpudhat. Prandaj, mish ne marrim pak.
  2. Lani mishin dhe derdhni ujë të ngrohtë. Sapo përmbajtja e panit të zier, menjëherë zvogëloni nxehtësinë dhe ziej, duke hequr shkumën, për të paktën 40 minuta.

  E rëndësishme!  Më pak do të vlim supë, më të qartë dhe tastier ajo do të dal.

 • Shtoni në tenxhere me kërpudha të thata dhe kuzhinierini për rreth 10 minuta.
 • Shtoni patate të mesme me feta.
 • Shtrydhur patellxhan nga shëllirë, vendoseni në një tigan të thellë me vaj të nxehtë me luledielli dhe ziejini për 15 minuta.
 • Në një tjetër pan skuqura qepë dhe karrota imët i integruar, shtoni një lugë domate paste, piper, kripë dhe gjethe Bay. Saute për 5-7 minuta. Pas një rosto gjethe Bay është hequr, dhe përmbajtja e pan për të kombinuar me lakër dhe shtoni në tenxhere.
 • Nëse është e nevojshme shtoni kripë dhe piper. Cook deri tenderit.
 • Supë në Uralsky e drithërave - hap pas hapi recetë

  Tradicionalisht, një sasi e vogël e drithërave ose miellit duhet të shtohet në supë për ta bërë supën mjaft të trashë.

  Përbërësit e domosdoshëm:

  • derri (preferohet me eshtra) - 500 gr.
  • patate - 500 gr.
  • skuqur fermentuar - 500 gr.
  • karrota (të mëdha) - 1 PC.
  • qepë - 1-2 PC.
  • drithërat (elb margaritar, mel, oriz) - 30 gr.
  • hudhër - 1 karafil
  • majdanoz - 3-5 sprigs
  • erëza - 1 tbsp
  • kripë - 1 tbsp
  • paste domate - 1 tbsp
  • krem kosi

  Udhëzime hap pas hapi

  1. Mish derri është më mirë për të marrë guxim, atëherë supë do të kthehet shumë e pasur dhe e shijshme. Brinjët e përsosur. Pjekeni mishin për 60 minuta në nxehtësi të ulët, duke hequr shkumën.
  2. Shto patellxhan dhe vlim për 15 minuta.
  3. Peel patate, copë kube dhe shtoni në lakër.
  4. Cook rosto. Për propasterizovat qepë dhe karrota, shtoni paste domate, erëza, kripë dhe majdanoz majdanoz finely copëtuar. Pak gjithçka mblidhte së bashku dhe dërgonte në supë.
  5. Për të marrë një supë të vogël dhe vlim në të kurth. Më e përshtatshme do të ishte elbi, por edhe mel, oriz dhe madje edhe bollgur. Në qull përfundoi shtoni hudhër grimcuar dhe finely copëtuar. 15 minuta deri në supe gatuar për të shtuar kunguj gatuar. Shërbyer me krem ​​kosi dhe bimë të freskëta.

  Sekretet e gatimit të kësaj pjate ndahen nga shumë blogerë të kuzhinës dhe kuzhinierë televizivë (Anastasia Skripkina, Julia Vysotskaya dhe të tjerë). Ne ju sugjerojmë të shikoni një video se si të përgatisni supë lakër të shijshme nga lakër turshi.