Qëndrimi ndaj shfaqjes së ndjesive të pakëndshme në stomak ose zorrët është i ndryshëm për të gjithë njerëzit. Disa janë në një ngut për të duruar diagnozën më të tmerrshme, të tjerët thjesht nuk i kushtojnë vëmendje kësaj. Nuk është e drejtë as as një as tjetra. Nuk është e nevojshme të panik, por për të gjetur shkakun e këtij fenomeni dhe të përpiqeni të heqni qafe atë është thjesht e nevojshme. Pas të gjitha, siklet në stomak dhe zorrët mund të eliminohen lehtësisht nëse shkaktohet nga një dietë e papërshtatshme ose mënyrë jete. Në rastin kur këto janë këmbanat e para të sëmundjes së fillimit, është më mirë të filloni trajtimin në kohë.

Simptomat dhe shkaqet

Pamjaftueshmëria në stomak pas ngrënies mund të manifestohet nga përzierja, vjellja, urthi, belching, ndjenja e hidhërimit pas ngrënies, spazma dhe dhimbje. Një nga shkaqet kryesore të fenomeneve të tilla është kequshqyerja. Ndërprerja e dietës, kur pas disa orësh të agjërimit konsumohet një sasi e madhe e ushqimit; ushqim shumë të yndyrshëm dhe të dobët të tretshëm në sasi të mëdha; përdorimi i produkteve nën standard.

Është gabim të besohet se pasojat negative janë vetëm me abuzimin e yndyrave. Konsumi i tepërt i ushqimeve proteinike çon në procese të shtrydhura, karbohidrate - në fermentim. Ndonjëherë arsyet nuk kanë të bëjnë me ushqimin: ngarkesa të tepruara, alkooli dhe abuzimi me pirjen e duhanit, situata të shpeshta stresuese. Ndjenja e hidhërimit pas hahet tregon një ngadalësim në evakuimin e ushqimit nga stomaku.

Shqetësimi në zorrë manifestohet nga ndjesi ose dhimbje të pakëndshme, diarre ose kapsllëk, rritja e prodhimit të gazit. Shkaqet mund të jenë distonia vegetovaskulare, situata kronike stresuese, neuroza. Poezitë ose infeksionet e shkaktojnë këtë gjendje më pak.

Fenomene dysipetike mund të tregojnë një shumë - shtatzënia, helmimi me alkool ose substanca të tjera toksike. Mund të jetë një shenjë e patologjisë - cholecystitis, appendicitis, sëmundjet e zgavrën e barkut; pasoja e një sëmundje akute infektive ose të një plagë të sistemit nervor. Në këtë rast, trajtimi i shpejtë dhe i kualifikuar është i detyrueshëm.

Si të zbutni dispepsi

Kur të vjella, duhet të zbrazni stomakun e ushqimit dhe të merrni një sasi të madhe të lëngjeve. Me një ndjenjë të përzier, supave dhe supave me pak yndyrë dhe jo të nxehtë, pijet joalkoolike do të ndihmojnë.

Shumë efektiv në ndihmën për të lehtësuar siklet në abdomen, është dieta. Ju duhet të hani pak dhe shpesh. Jo se ushqimi ishte i yndyrshëm, i djegur dhe i kripur, që të mos hante ushqime të skuqura dhe produkte në vaj. Shmangni mish të tymosur, kafe të fortë dhe çaj, erëza. Kini kujdes me ushqimin në trupin tuaj nuk ka pasur aditivë kimikë - ëmbëlsues, ngjyra, përforcues shije. Ushqimi i shpejtë është një nga armiqtë më të mëdhenj të stomakut.

Një mënyrë jetese e shëndetshme, refuzimi i zakoneve të këqija, parandalimi i situatave stresuese do të ndihmojnë gjithashtu për të hequr qafe një fenomen të tillë si siklet në stomak. Shumë ilaçe irritojnë mukozën e stomakut. Nëse nuk ka asnjë mënyrë për t'i braktisur plotësisht ato, atëherë respektoni në mënyrë strikte udhëzimet për marrjen e medikamenteve.

Për të hequr qafe ndjesi të pakëndshme në zorrët, ju gjithashtu duhet të ushqyerit e duhur, ju mund të keni nevojë për ndihmën e një psikoterapisti. Por, në çdo rast, ju duhet të shihni një mjek dhe të testoni. Fjala e fundit do të jetë për mjekun.