Олуци за зима  "во странство". Олуците за зимата имаат деликатна текстура, пријатен вкус, прекрасна арома. И, се разбира, олуците за зимата се исклучително корисен производ кој ќе го надополни недостатокот на витамини во студената зима.

Постојат многу рецепти за конзервирање на модар патлиџан, но тоа е модар патлиџан кавијар за зима, како и ниеден друг рецепт, ужива националната љубов и признание.

Олуци за зима

За да ги направите овие кавијар за момчиња за зима Ќе ви требаат:

  • модар патлиџан - 1 кг
  • домати - 1 кг
  • кромид - 0,5 кг
  • морков - 0,2 кг
  • магдонос - 50 гр
  • слатка пиперка - 5 компјутери.
  • сол, шеќер - по вкус
  • растително масло - 300 g
  • Епл е 0,75 ЕА.

Измијте го модар патлиџан, кора. Потоа се сече на парчиња, пржете во растително масло и мелено месо.

Измијте домат, истурете ја зовриена вода, а потоа ладна вода. За отстранување на кожата. Мине.

Моркови и пиперки се сечат во кругови, кромид - прстени. Фрај заедно со магдонос во растително масло. Поминете низ мелница за месо.

Измешајте го зеленчукот и топлината додека масата не стане дебела. Сол по вкус, додадете шеќер. Ако сакате, на крајот на испарувањето, можете да додадете јаболко помине низ мелење месо.

Топла мешавина се шири на топли стерилни тегли, валани. Завиткајте и оставете го додека не се излади целосно. Пренесете на ладно место за складирање.