Совршен крај на празнична Божиќна гозба ќе биде оригинален и вкусен десерт. Ако ви се случува да прослават голема компанија, најдобро е да се пече роденденска торта без да се мачи со десерти од Ла карт. Денес во земјата на Советите -Божиќни колачи.

Торта "Снешко"

Божиќни колачи во форма на снежен човек е многу смешно изглед, и секако ќе им се допадне на децата и на возрасните.За да го подготвиме тортата "Снешко" ќе ни требаат следните состојки .

 • 3 суп.л-патки. брашно
 • 1 суп.л-патки. шеќер
 • 150 гр путер
 • 3 јајца
 • 2 кеси со чипс од кокос
 • 1 кесичка од ванилин шеќер
 • 0,5 лажиче. сода
 • 0,5 лажиче. сол
 • 500 гр маст павлака
 • 1 суп.л-патки. шеќер

Прво, подгответе го колачот. Ја победи јајцата со шеќер во пена. Путер, се стопи, се лади, додајте ги тепаните јајца и се меша. Потоа фрламе брашно, ванилин шеќер, сода, сол во смесата и месете го тестото. Истурете го тестото во калапот. Рерната се загрева до 180 ° C, се става во калапот со тесто и се пече 30-40 минути. Подготвената торта оставете да се излади и се сече на коцки со големина околу 4х4 см.

Потоа подгответе го кремот: победете го павлака со шеќер. Ако кисела павлака е кисела, и крем поради ова испадна не многу слатка, можете да додадете повеќе шеќер. Ние го натопиме секое парче торта во кремот и го ставаме на послужавник, така што на крајот ќе добиеме две кругови - снешко. Ние попрскуваме снешко со чипс од кокос, правиме нос од морков парче, очите од суво грозје, и копчињата може да се направат од мармалад.

Часовникот "часовник"

Божиќните колачи во часовникот, сметајќи ги последните минути пред новата година, отсекогаш биле популарни.За да се подготви таква торта ќе ни требаат следниве производи .

 • 1 суп.л-патки. брашно
 • 1 суп.л-патки. шеќер
 • 5 јајца
 • 2 лажица какао
 • шеќерен сируп (за да ги впие слоевите на тортата)
 • 200 гр путер
 • 0,5 банки кондензирано млеко
 • 50 г сливи
 • 50 г суво грозје
 • 50 гр ореви
 • рендано чоколадо или какао
 • кокос
 • мармалад

Ние ја победивме јајцата во прекрасна пена со помош на миксер. Продолжете да тепате, постепено додавајќи шеќер, во густа пена. Селеното брашно се меша со какао и постепено се додава на тестото, нежно мешајќи ја лажната додека конзистентноста на тестото не стане хомогена.

Истурете тесто во тавата, подмачкан и floured, и се пече 25-40 минути во рерна, загреана до 180-200 ° C. Завршената торта нека се излади, се сече на два слоја и импрегнираат со шеќерен сируп.

Измешајте го мекиот путер со миксер додека не се меки, тенкиот бразлет се прелива кондензирано млеко, без да престанат да камшикуваат. Мрсна крема треба да биде претепана на хомогена и бујна маса.

Сувото овошје се парен во топла вода, а потоа се исцеди водата и се исуши бобинки, поставувајќи ги на крпа. Слививите се ситно сецкани. Ние го шириме дното торта со крем, се шириме на него суво грозје, сливи и ореви, покриваме со втората торта.

Ние го шириме тортата на сите страни со останатите кремови, посипете го какаото или рендано чоколадо, посипете ги со кокос струготини (може да се обоени). Мармалад што го пресекуваме со ленти, се шириме од него стрели и бирање со римски бројки. Наместо мармалад, можно е да се користи оладениот крем, неопходно е да се стави со помош на корнет.

Торта "Белата куќа"

Но, некои домаќинки претпочитаат да се перат Божиќни колачи во форма на куќата на Дедо Мраз. Рецептот за оваа торта што ја споделуваме со вас.Ние ќе треба такви производи .

 • 400 г цреши (замрзната, трска)
 • 1 л крем за сепаратор
 • 2 суп.л-патки. шеќер

Разредете маргарин со брашно, додадете кисела павлака. Ние го мачкаме еластичното тесто, го делиме на 6-8 порции и го поставуваме еден час во фрижидер. Потоа секој дел се свиткува во круг со дебелина од 2-3 mm и се сече на 8 сектори. За секој резултат триаголник, стави цреша и завиткајте го во буре. Печете рогалики во рерната додека не се готви.

Измешајте ја киселата павлака со шеќер - се претвора крема. Ладните гранули се шират на слајд за чинија, размачкана крема. Подготвен слајд е обложен со сите страни со остатоци од кремот. Тортата го ставаме во фрижидер 12 часа, за да се натовари.

Еве божиќни колачи може да се сервира на празнична маса.Бон апетит и среќни празници !