Оригиналната презентација на било кое јадење го прави многу повеќе апетитот. Користејќи едноставни насипи, можете да направите оригинални мали сендвичи, не само од риба или зеленчук, туку и со овошје. Земјата на Советите нуди да готвизакуски од овошје  - светла вкусна лекување.

Canapés се минијатурни сендвичи. традиционално собрани на камен. Традицијата на подготовка на мали канапе дојде кај нас од Европа. Во Италија, Франција и Шпанија, тапа се сервира во барови, различните вкусови се едноставно неверојатни. Имаме канапе заглавени во форма на лесни закуски на бифете.

За да се подготват канапе можат да бидат од какви било производи. Поважно, за сечење производи се користи една форма. Потоа, одредени храни се поставени на прескокнувачи во правилен редослед. Сите канапе не треба да бидат многу големи по големина, тоа се мали сендвичи, чиј вкус може да се почувствува, пополнувајќи ја устата по целото закуска. Затоа, бидете сигурни дека вашите канапи не се преголеми.

За да се подготват овие мини-сендвичи, сите можат. Значиподготовка на канче може да се наплати дури и за децата. Ако сеуште не дозволите да употребувате нож за намалување на храната, можете да им дадете на децата едноставни калапи, со кои можете да исечете парчиња храна.

За одмор маса често служи голем број на сендвичи, canapes со риба. месо или сирење. Но, ние ви нудимеоригинални датотеки овошни одмор десерти. Затоа, ние ви нудиме да се направи овошје skewer.

Закуски со овошје со конзервирани ананаси

Ние ви нудиме да подготвите едноставни закуски од овошје што може да ги третирате сите членови на семејството.За 6 порции на канапе ќе ви треба.

 • 1 манго
 • 1 банана
 • 200 гр конзервиран ананас
 • 2 суп.л-патки сок од лимон
 • 3 суп.л-патки мед
 • нане лисја

Ќе ви покаже како да направите закуски од овошје. Првиот чекор е да се отстрани јамата од манго. За оваа цел овошјето треба да се заглави околу коските. Свртете ги двете половини на овошјето во спротивни насоки, лесно можете да ја отстраните коската. Сега двете половини се чистат од кожата и се сечат на плочи. Од плочите се сечат круг мувла колаче секач манго парчиња за canapés. Банана кора и сече на парчиња. Конзервирана ананас сече на парчиња. Сите подготвени овошје треба да се попрска со сок од лимон и да се задржи на студ за 5-7 минути.

Сега можете да ги соберете канаперите. На јадење стави прво манго, банана и ананас. Пирс на плодот со камен и се прелива канапе мед. Покрај тоа, плодовите канапе можат да бидат украсени со мали листови од нане.

Закуски со свежо овошје

Ние ви нудиме уште една опција за готвење грицки од овошје кое е сигурно да ги задоволи вашите деца.За да подготвите 8-10 порции, ќе ви требаат такви плодови :

 • 1 портокал
 • 1 круша
 • 1 банана
 • 100 г без грозје
 • 2 суп.л-патки сок од лимон
 • шеќер во прав

За да се подготви таков овошен камен, ќе ви требаат само околу 15 минути. Првиот чекор е да се исчисти портокалот од кожата, коските и белите филмови. Исечете го излупениот портокал во парчиња дебелина од 5-7 мм. Круша се сече на четири парчиња и го чисти од јадрото. Излупената крушка се сече на парчиња со дебелина до 1 см Банана се сече на парчиња со дебелина од 5 мм. Сите плодови треба да се попрскаат со сок од лимон за да не се затемнат.

Сега можете да започнете со шиење канапи на камен. Овошјето треба да се стриже во овој ред: грозје, портокалова, круша и банана. Посипете со шеќер во прав.