Свинско месо печено во печка (санта мраз) е круна на Октоберфест, вистинската гордост на Баварија и највкусната мезе за пиво. За правото да се јавите на печена морнарица, Германците, Австријците и Чесите одамна се натпреваруваат со своето национално богатство. Секој од нив има посебен рецепт за готвење свинско тело. Но, сите рецепти се сведуваат на околу една листа на состојки и слични кулинарски манипулации. И суштината на садот е една: вкусно свинско месо пржено во рерна со зачини и пиво. Затоа, да ја оставиме кулинарската дебата на оние кои им се потребни, а ние ќе научиме како да подготвиме сочно свинско кормило, печено во рерна во ракавот или со користење на аерогрил. Садот е совршено комбиниран со производ како што е дуња.

Свинскиот зглоб печен во рерна во фолија - чекор по чекор рецепт со фотографии

Прво предлагаме да го совладате едноставната варијанта - бреза печена во печка во фолија. Сличен рецепт го понуди и кулинарскиот блогер Анастасија Скрипкина. Благодарение на употребата на фолија и маринирање, месото на тело е побрзо пржено. Нема посебни правила за избор на тело за ова јадење. Главната работа е дека месото било свежо и пожелно припаѓало на едно младо животно. (Можете да купите свинско месо во речиси секој град (Москва, Армавир, Сочи итн.). Често во рестораните постои акција кога при нарачувањето на јадења служат бесплатни пива - Википедија).

Неопходни состојки:

 • свинско крофно - 1-1,5 кг
 • смрека бобинки - 1 лажиче.
 • ким - 1 лажиче
 • црн пипер - 1/2 лажиче
 • сол - 1 лажиче.
 • лук - 2 чешниња
 • темно пиво - 250 ml.
 • зеленчук за пакување (компири, моркови, кромид)

Чекор по чекор инструкции

 1. Внимателно измијте го свинското месо и исушете го со крпа.
 2. Измешајте ги смребите бонбони, сол, ким и црн пипер. Измешајте ги зачините во малтер и решеткајте го зглобовите од добиената миризлива смеса. Испрати шунка школка во фрижидер преку ноќ.
 3. Прво нешто наутро, подгответе го зеленчукот. Тие ќе станат перничиња за нашите колена. Измијте ги и лупете ги компирите, кромидот и морковот. Компири се сече на половина, коцки од морков и кромид. Ставете го зеленчукот на дното на дното за печење, на врвот ставете го свинското месо и ставете го во темното пиво.
 4. Покријте ја формата за печење со алуминиумска фолија и испратете го зглобот во рерната, загреана до 180 степени. Времето за готвење е околу 1-1,5 часа.

Внимание!Не отстранувајте ја фолијата за време на печењето. Високите температури, во комбинација со топли масти и слабост, може да доведат до изгореници. Процесот на подготовка на свинско тело во фолија не бара визуелна инспекција.

 • По половина час отстранете ги свињите од рерната и отстранете ја фолијата. Со вилушка со пирса свинско месо - треба да биде мека. Со остар нож направи плитки сечи по површината на тело.
 • Либерално истурете свинско месо со сос од стопена маст и пиво. Испратете го грбот назад во рерната, но овој пат без фолија и со зголемена температура - 250 степени. Време од 20 минути до еден час. Завршениот дел ќе биде кога свинското кожата ќе се распарчи на деловите и ќе достигне богата карамелна нијанса.
 • Свинско зглоб печен во рерна од Јулија Vysotskaya - чекор по чекор рецепт

  Овој рецепт беше претставен во една епизода од неговата готвење покажува Јулија Vysotskaya. Тоа е прилично лесно да се подготви и неверојатно вкусна. Но, главната работа - свинско зглоб печење печена во рерна од Vysotskaya, излегува многу тендер, мека и сочни. За да се постигне таков резултат без претходно готвење пиво може и вистинските зачини што ви е потребно да го рутирате зглобовите.

  Неопходни состојки:

  • свинско тело - 1 кг
  • сенф - 1 суп.л-патки
  • лук - 3 чешниња
  • Беј лист - 3 компјутери.
  • магдонос, сушени - 1 лажиче
  • домат паста - 1 суп.л-патки
  • бел бибер земјата - 1 лажиче
  • црн пипер грашок - 5 компјутери.
  • Василиј сушени - 1 лажиче
  • сушен оригано - 1 лажиче
  • Италијански билки - 1 лажиче
  • маслиново масло - 1 грицка. Л.
  • сол
  • компир - 1 кг.

  Чекор по чекор инструкции

  1. Темелно измијте го свинското месо. Во овој рецепт, месото за сушење и марината не е неопходно - ние ќе го извлечеме од готвењето.
  2. Ставете го свилениот зглоб (без коски) во длабок казан со вода, така што течноста целосно ја покрива свинско месо. Додадете лист залив, сол и бибер. Доведете се до вриење, потоа намалете го огнот и продолжете да готвите свинско месо уште 1-1,5 часа.
  3. Измешајте го лукот и додајте ги зачините: црн пипер, оригано и Василиј. Измешајте и додадете сенф и паста од домати. Повторно се меша сè темелно.
  4. Варен зглоб лади, направи неколку надолжни засеци и внимателно го рутира го подготвува со ароматични мешавина на зачини. Ставете свинско тело во ракавот за печење и ставете го во рерна за еден час. Режимот на температура од 200 степени.
  5. Служи свинско месо кое се пече во рерна на креветот од компири со италијански билки. За да го подготвите гарнитурата, да го излупите компирот, да ги исечете клубени во парчиња и да додадете маслиново масло и италијански билки, посипете со сол. Се меша темелно и се пече во рерна околу четириесет минути на 180 степени.

  Вкусен свинско зглоб што се пече во рерната: рецепт со фотографија без да се готви чекор по чекор

  Оваа опција за готвење свинско месо во рерна за оние кои сакаат да јадат вкусно, но не можат да толерираат долго меси околу во кујната. Сè е исклучително едноставно, но неверојатно вкусно. Служи спанаќ од овој рецепт се нуди со традиционален гарнир за компири од печена кошара, кисела зелка и лук.

  Внимание!Не земајте за овој рецепт голем стап со тежина од 1,5-2 кг. Најбрзо, и ова е главната предност на овој рецепт, ќе се подготви мала свинско месо, тежи околу 0,8-1 кг.

  Неопходни состојки:

  • свинско тело - 1 кг
  • кромид - 1 компјутер.
  • моркови 2 компјутери.
  • зелен јаболко - 1 компјутер.
  • темно пиво - 1 шише
  • компири - 2 компјутери.
  • сенф - 1 суп.л-патки
  • сирење - 30 гр.
  • свеж рузмарин
  • целер - 2 компјутери
  • сол
  • пиперка

  Чекор по чекор инструкции

  1. Да почнеме со подготовка на зеленчук: моркови, кромид и целер се мијат и се сечат. Исечете го зеленчукот прилично голем, бидејќи нема да ги користиме за сервирање, туку само ќе им помогнеме на нашата зглобна перница. Земете го зеленчукот во длабока форма, ставен на врвот од свинско месо и рожмари.

  Важно!Морам да ги протрим рамениците и да го нанесувам со сол и зачини. За да го направиме месото од тело подобро сочно, ја исекуваме кожата.

 • Пополнете го формуларот со пиво за печење. Идеално, ова треба да биде вистинско баварско или чешко пиво. Но, одговара и дома, главната работа што беше темно. Испратете го зглобниот печење во рерната 3 часа. Од време на време ќе треба да ја отворите рерната и ситен дожд на свинско месо со пивен сос. Значи месото ќе биде повеќе сочно и зглоб добие вашиот потпис "тен".
 • Додека зглобот во рерната ќе го направи традиционалниот гарнир кој вклучува печен компир и лук. Мојот компир, се сече на половина и заврши во фолија. Излупете го лукот од кожата и, исто така, zamatyvaem во фолија. Околу 15 минути пред печењето за печење ќе го испрати зеленчукот во рерната.
 • Завршената зглобница внимателно истурете го сос од пиво. Лук и компири надвор од фолија. Додека компирот е жешко, дополнително ја размачкајте со сенф и посипете со сирење. Зелено јаболко фино сече и се шири на кисела зелка.