Јагода е една од најпознатите омилени плодови кај деца и возрасни. Слатка деликатна арома, силна арома, светла заситена боја. Покрај тоа, јагодите содржат витамин Ц, елементи од трагови на фолна киселина - манган, калциум, калиум, силициум, железо, бакар. Бери го подобрува имунолошкиот систем и помага да се справи со настинки. Тоа е дозволено да јаде дури и дијабетес. Во принцип, причините за набавка на јагоди во зима - огромен број, а рецептите уште повеќе.

Јагода џем за зимата

За да се готви јагода џем, ќе ви треба 1 кг бобинки, и истото од шеќер. Премиум јагоди, даде вода да се исцеди или суви на крпа. Следно, стави јагоди во голем сад, се полнат со шеќер и да чекаат за појавата на сок. Кога бобинки пушти сок, ставете го тенџерето на шпоретот, вриејте, извадете ја пената. Дајте џемот да стои 12 часа и врие повторно, оставете го повторно некое време, повторно загрејте и, конечно, запечатете ги во стерилизирани тегли. Овој оброк ќе застане на ладно време и ќе ужива дома-зимски вечери.

Друга вкусна берба на јагоди во зима е џем. Измешајте 2 кг измиени бобинки и 1 кг шеќер, дајте им неколку часа за да киснам. Готви до повеќе дебела конзистентност, додадете сок од два лимони и лежеше на бреговите.

Рецепт компот на јагоди за зима

Зимски компир за готвење на јагоди, бидејќи е многу вкусен и поздрав од сок од продавници. До 300 гр бобинки ќе ви требаат околу 2,5 литри вода и 200 гр шеќер, а за необичниот вкус можете да додадете малку каранфилче.

За да започнете, измијте ги јагодите, отстранете ги листовите и стеблците, потоа поставете ги бобинки во тегла. Во тоа време, се вари вода со шеќер и каранфилче. Кога шеќерот е целосно растворен, отстранете ги каранфилките, отстранете ја садот од топлина, истурете ја водата и јагодите и нека се вари. Повторно исцедете го сирупот, повторно вриете, повторно наполнете ја бобината и покријте го. Сега Банката треба да се сврти и да се стави на ладно место. За да додадете компот од јагоди пријатна киселост во добиениот сируп може да се прелива сокот од рибизла.

Желе јагоди во зима

Зошто да не се диверзифицирате менијата наместо традиционалниот џем, не можете да направите желе од јагоди? Рецептот е едноставен. Како и обично, почнуваме со фактот дека моите бобинки потоа ги ставаат во тава (подобро да се користи мушка во мушка), да се пополни со вода и да се донесе на вриење. Готви бобинки на тивок оган околу 10 минути. Кога јагода нека сок мора да се исцеди, а бобинки - добар стискаш. Повторно ставете го сокот на оган да зоврие, постепено додавајќи го шеќерот (700 g на литар сок). Во тоа време, ајде да сакаме, тоа ќе ни требаат 10 грама. Истурете желатин вода и оставете го 15 минути, потоа ставете го во топла сируп и додадете лимонска киселина. Извадете од топлина и ставете го подготвените тегли. Кога ќе се олади желе, неопходно е да го преуредите на ладно место.

Варијација на темата на желе и одличен начин да се подготват јагоди за зима е сорбетот. Можете да го направите тоа едноставно и брзо. Избраните бобинки се мешаат со шеќер и додека не се раствори, со мешалка се меша со мешалка. Како резултат на мешавината се става во пластичен сад со капак и замрзнување. Сличен десерт ќе биде одличен додаток на сладолед, јогурт, урда и како посебно јадење е соодветно. Голем плус е тоа што кога ќе се замрзнете не ги загубивте корисни својства на јагоди.