Малина - неверојатно корисна Бери, не само што го штити телото од вирусни заболувања, туку и го зајакнува имунитетот, ја подобрува тенстацијата и еластичноста на кожата.

Штета е што можете да јадете многу свежи малини во лето. И да се задржи дел од летото за зима, без губење на вкус и витамини, треба да дознаете како правилно да се сушат малини дома.

Зошто малини за зимата да се исушат

Сушењето е еден од најстарите начини за зачувување на храната, дехидрирање на овошје или бобинки, додека ги зачувува сите корисни супстанции и елементи во трагови, процес кој најмалку одзема време во споредба со други начини за зачувување на производите. Кога се суши, влагата се отстранува со циркулирачки топол воздух. Содржината на вода се намалува на околу 10-15%.

Потоплите воздух, толку побрзо малина ќе изгуби влага, меѓутоа, разни микроелементи се уништуваат на повисоки температури, па температурата на сушење не треба да биде премногу висока. Со температура режим на 30-50 степени, малини не ги губат своите корисни својства, хранливи материи не исчезнат.

Покрај тоа, поради губење на влага, вкусот на малини е подобрен, Бери станува слатка. Така, сушените малини може да се користат како природен засладувач за печење, како и за други јадења. Сувите малини, за разлика од мармаладните џем, не се контраиндицирани за дијабетичарите и луѓето кои се обидуваат да ја намалат потрошувачката на шеќер.

Електрична печка или печка - како да се исушат малини за зимата

Во електричниот фен има извор на топлина, вентилатор за циркулирачки топол воздух и неколку коцки за сушење на голем број бобинки во исто време. Во буџетските модели на електрични сушари не постои можност за регулирање на температурата.

Поскапи модели се опремени со термостат, регулатор на температура и двојни ѕидови за поефикасно користење на енергијата. Конвенционална печка, исто така, може да се користи за сушење малини дома. Главната работа е дека може да одржува температура не повисока од 60 степени за да ги зачува корисните својства на малини.

Сушењето на малини бара добра циркулација на воздухот што нормална печка не може да ја обезбеди, па оставете ја вратата на рерната за 5-10 см (можно е да се постават пресечени мал вентилатор) - ова ќе го реши проблемот. За сушењето малини во електричната фенка ќе треба помалку време и минимален дел од водителка, главната работа - не оставајте го апаратот без надзор.

Во иднина во електрични фен ќе биде можно да се соберат не само малини, но, ако сакате, други плодови и бобинки. Сушењето малини во рерната трае подолго време, бобините ќе мора постојано да изгледаат и да го одредат степенот на сушење, но сите потребни алатки при рака.

Запомнете: корисни совети

Со секој метод на сушење, важно е да се набљудува следната секвенца.

1) Исплакнете го бобинки во ладна вода, прекријте ги со крпа или хартиена крпа, отстранувајте го јадрото и стеблото.

2) Наредете ја бобината на доволно растојание едни од други, за да не дојдат во контакт.

3) Поставете го регулаторот за температура во фен на 30-50 степени во рерната - не повисока од 60 степени.

4) Проверувајте малини секој час. Просечното време на сушење во електричниот фен е 3-4 часа, во рерната - 5-6 часа.

5) По сушењето, оставете малини да се оладат, потоа истурете ги бобинки во затворени тегли и ставете ги на суво, темно и ладно место за зимата.

Сушењето малини дома е едноставен и брз начин да се разгалите себе си и вашите најблиски во студената зимска сезона со летни вкусови и вкус. Не пропуштајте го моментот да се подготвите за зимата!