Една од најпознатите скромен печурки е печурката од мед. Често, за да напишете кошница, дури не можете да одите во шумата. Ако има парчиња во градината или во градината, може да се види огромен број на печурки на нив едно утро. Патем, многу вкусна.

Се разбира, тие треба да се пржат и да јадат колку што е можно побрзо. Меѓутоа, откако ќе ја земате душата со пржени печурки, не секој ден сакате да ги јадете. Затоа, најдобра опција е да ги зачувате. Ова може да се направи на различни начини, рецептите за конзервација се во нашата статија.

Рецепт конзервирање печурки за зимата остава боровинки

Овој рецепт се одликува со голем број на зачини (каранфилче, цимет, ловоров лист), како и со додавање на балсаменски оцет. Пред конзервирање печурки, тие треба да се исчистат од остатоци и да се исплакнат. Потоа истурете вода и доведете до вриење, откако ќе заминат неколку минути - отстранете ја пената, исцедете ја водата.

Ставете ладна вода со оцет и сол. Гответе 20 минути. Потоа печурки се шири на стерилизирани тегли и додадете зачини, не заборавајќи за лисјата од боровинки. И во тоа време направи нормална марината од вода, сол и шеќер. Ставете маринирани печурки. Затегнете со капаци - и конзервираните печурки беа успешни. Чувајте во фрижидер.

Рецепт за пржени печурки

Изненадувачки, во текот на зимските месеци можете да уживате во печурките и скара без маринада. Да ги подготват да го направат тоа на следниот начин. Чиста и мие како и обично. Големи печурки сече на мали парчиња. Готви околу десет минути. Исцедете. Истурете го растителното масло и вриејте половина час под хаубата. Но, тогаш мора да се отвори капакот и да се испари сите вишоци на течност.

По печење ќе имате значително количество топло масло. Ќе ви треба. Габите се шират на чисти тегли и се наполнуваат со масло. Маслото треба да биде еден и пол сантиметри над печурките. Покријте со полиетиленски капаци и испратете ги теглите во фрижидерот. Печурките се готват на овој начин, до шест месеци.

Како да го зачувате медот дома

Подгответе печурки за конзервација, како и обично. Потоа ставете ги во водата, што ќе ја донесете на вриење. Овој рецепт е различен од повеќето постоечки. Откако водата повторно се повторува, варете ги осум минути. Потоа отфрлете го во сито и исцедете ја водата. Маринадата за овој рецепт е како што следува: за еден литар вода треба да земете две лажици сол, да додадете две лажички шеќер и миризлив црн пипер.

Можеш да си заминеш неколку лавра. На крајот - една лажичка оцет (70%). Не преливајте ја марината во конзерви, туку директно во садот. И готви уште осум минути. Потоа ставете ги сите заедно на бреговите. Понатаму, како и секогаш, чувајте на ладно место. И постојат печурки за два дена.

Како да се зачува есенскиот мед ладен процес

Овој метод се користи ако сакате да добиете печурки, кои не само што ќе го вкусат пријатно, туку крцкаво, тврдо. Печурките што треба да се пренесат треба да се полнат со ладна вода за три до четири дена. Во овој случај, тие треба да се мијат секој ден, и исцедена вода, истура свежа вода во мед габа. Потоа ставете ги во голем сад, природно емајлирани. Додајте ги зачините што ви се допаѓаат најдобро, листовите од рибизла, рен. Не заборавајте за сол. Додадете го обично со стапка од 40-42 g за килограм алкохол.

Затоа, покријте ги печурките со парче платно. Стави тежок камен на врвот или на било кој друг товар. Остави два месеци. Потоа можете да излезете на брегот и да ги чувате на секое ладно место. Печурките направени сами по себе, според еден од овие рецепти, ќе бидат пријатен додаток на масата во секој месец од годината, не мора да значи дури и зима.