Тиква не е само вкусна зеленчук од портокалова боја, но исто така е многу корисен додаток на садот. Месото е преполн со витамини Б, А, Е и К, кои го оптоваруваат целото тело со здравје. И така, што можете да готвите од тиква до изненадување и вкусна храна и пријатели и семејство? Рецепти ќе најдете во нашата статија.

Што да се готви тиква

Ако немате доволно време или едноставно не сакате да го поминете целиот ден во кујната, предлагаме рецепт за тиквички од тиква. Тие се подготвени едноставно и брзо.

 • компири - 6 компјутери
 • тиква - 200 гр
 • кромид - 1 парче
 • пилешко јајце - 1 компјутер
 • кисела павлака
 • брашно - 2 чаши

 1. Излупете го компирот.
 2. Користење на голем рентер решетки кромид и компири. Исчистете ја тиквата од пулпата и семиња, а исто така и решетки.
 3. Ставете ги сите состојки во сад и се меша. Додадете две чаши брашно и едно јајце.
 4. Додајте сол и бибер по вкус. Измешајте.
 5. Сега треба да ги заслепите од добиената мешавина мала торта.
 6. Загрејте ја садот на сончогледово масло. Ставете го на топчиња. Скршете ги од двете страни до золотиста.
 7. Послужете го готвеното на масата со кисела павлака.

Што да се готви на бебе тиква

Слатка салата од тиква е сигурно да ги задоволи сите мали слатки заби. И така, пред да рецепт за мини-крофна.

Неопходни состојки (за дваесет крофни)

 • путер - 30 g
 • јогурт
 • тиква
 • шеќер - 100 гр
 • брашно - 140 гр
 • јајце - 1 компјутер
 • прашок за пециво - 1 лажиче
 • ореви
 • чоколада

 1. Се топи во чашата на путерот.
 2. Исчистете ја тиквата од пулпата и семиња. Потоа пире.
 3. Ставете го пирето во чаша и додадете јогурт и стопен путер. Измешајте.
 4. Додадете мешавина на јајца и размахване.
 5. Започнете со додавање брашно. Обидете се да ги отстраните групите. За да го направите ова, користете го прашокот за пециво. Измешајте ги сите состојки.
 6. Загрејте го рерната. На мувла крофна маст. Направете тесто од крофните и ставете ги на сад за печење. Печете петнаесет минути на 180 степени.
 7. Земете ја чоколадата и се топи во микробранова печка. Ставете ги готовите крофни со чоколада и посипете ги со ореви.

Што да се готви од замрзнати тиква

Диететски и многу вкусно јадење.

 1. Исечете го кромидот и морковот. Ставете ги во тенџере и соте во путер.
 2. Одмрзнете ја тиквата. Потоа, исчистете го од кожата и исечете ги на мали плоштади, како што е прикажано на сликата.
 3. Тиква фрли во тава со зеленчук. Истурете супа. По вриење, намалете го топлината и заковајте дваесет минути.
 4. Исечете го вашиот лук. Се меша со кисела павлака и магдонос. Додадете сол и промешајте.
 5. Додадете состојки во супата. Потоа отстранете ја тавата од топлина и со помош на блендер претворете ја супата во пире.
 6. Потоа вратете го садот во оган. Доведете ја супата да се вари на тивок оган. Додадете павлака и сервирајте.