Со раѓањето на сите деца кои се обидуваат да земат во пенкалото - учат за светот. За нивниот хармоничен развој многу е важно да ја допрете различната текстура на површините.Меки играчки со свои раце. направени од свила, руно, Џерси, tulle, крзно и други ткаенини ќе помогнат да биде одличен водич во овој свет.

Се разбира, во современиот свет може да се најдат играчки од било какви ткаенини и полнила, но тие нема да ги заменат меките играчки со свои раце, порабени со љубов. Нема ограничувања за фантазијата: можете да отелотворите било која слика во играчка, да ја направите уникатна, ексклузивна.

Поврзете се за да создадете играчка за вашето дете. Работата со детали ги обучува фини моторни вештини, внимание и асимилност. Размислете заедно што сакате да креирате, нацртајте на хартија. Самостојно размислете за кои делови можете да ја делите игличката: главата, трупот, пенкалата, нозете, ушите. Каква форма треба да бидат? Дали екстремитетите ќе се наведнуваат? Дали играчката ќе седи или стои? Како можам да направам мека играчка за да биде интересно и пријатно на допир? На интернет можете да најдете многу готови шеми, но подобро е да создадете своја сопствена, но одеднаш ќе откриете скриен талент.

Привлечете тато  да се создаде играчки, нека ја покаже својата сила и агилност, вртење на клешти на жици до рамката. Меки играчки со свои раце, создадени заедно со неговите родители, се малку повеќе.

Се сеќавате на правилата за безбедност за бебето:

 • Чувајте ги иглите во кутија со магнет. Секоја игла поминува во обоена нишка: ако таа загуби, ќе биде полесно да се најде.
 • Користете ножици со тапи краеви.
 • Во зависност од возраста на детето, му верувате на алатките со кои може да се справи. Був, ножици, железо и машина за шиење, децата можат да ги користат, но само под надзор на мајките.

Подготви материјали и алатки:

 • Погледнете во гардеробата на старите работи, од кои можете да направите нова играчка. Крзно, чипка, кожа, памук, панделки - нешто може да помогне. Пожелно е да не користете синтетички ткаенини бидејќи можат да предизвикаат алергиска реакција.
 • Мулти-обоени нишки со различна дебелина.
 • За пополнување се синтетички. Ова е аналог на силиконски и полиестер вата (кој се продава во ролни во продавници за шиење), само изгледа како волна, добро измие и не се скрши. Продадени по пакети. Некој мал дел од играчката може да се полни со зрна или зрна. Оваа играчка ќе биде интересна на допир. И ако го наполните само долниот дел од багажникот, добро е да седите и да не паднете.
 • Очите и носот за играчки може да се купат во продавниците за шиење, или да ги заменат со монистра и копчиња.
 • Картон и дебела жица ќе ни бидат погодни за рамката. Со помош на жица свиткани екстремитети ќе можат да ја задржат својата форма.
 • Клешти и шишиња исто така се неопходни за поставување на рамката.
 • Креда, владетел, копија на хартија потреба за сечење на делови.

Коњ Пегаз

 1. Како пример го одбираме едноставниот образец за играчки коњ. Нацртајте на лист хартијамоделот - силуета коњи. Изберете крзно со краток НАП или мека ткаенина (руно). На задната страна на ткаенината, поставете ја карбонската хартија, сјајна страна надолу. Стави го примерокот. Нацртајте ја сликата на патеката, притискајќи така што ќе се испечати преку карбонската хартија на ткаенината.
 • Преврте го цртежот. Обидете се да го пронајдете контуерниот цртеж на задниот дел од листот за да направите огледало одраз на оригиналниот модел. Ставете нова слика на крпа на ист начин.Исечете обрасци, 3-5 mm во заминување од контурите цртеж.  Дополнително растојание потребно за шиење. Значи, нема да заборавите да го направите вовлекувањето, можете да ги исцртате нејзините контури на моделот.
 • Ставете го шаблонот еден покрај друг со поглед кон внатре.Сечи на подготвената контура  оставајќи мала дупка за крилјата на грбот и малку повеќе на стомакот. Отстранете го коњот, пополнете го со полнење и шијте го стомакот од скриен слој.
 • Направете крилја од широка чипка или тул, врзувајќи ја ткаенината во јазол во средината. Бидете креативни: направете крилја на повеќебојни ленти, на жичаната рамка, додајте искри, користете сјајни панделки или теми. Јазолот помеѓу крилјата се лизга во дупката на задниот дел на играчката и шие скриен слој.
 • Направете опашка и грива: брилијантна лента за сечење и шијте го на телото. Потоа измијте ги очите и бод за да ја "исцртате" устата.
 • Од јажиња да се направи узда и направени од дебела ткаенина за шиење на седлото.
 • Експериментирајте и бидете креативни.Да се ​​развие моторна употреба при шиење различни ткаенини. Меки играчки со свои раце можат да бидат добар подарок за познавач на рачна работа. Вари со големина и бои. Обидете се да направите внатрешни кукли на Тилда, кои добиваат поголема популарност.