Зборот амулет има еден корен со зборови за заштита, за заштита, односно за заштита и заштита од сите неволји и неволји. Илјадници предмети биле создадени во куќата и ги одвратиле злите духови, имало оние што лицето морало да ги носи со себе: прстени, нараквици, приврзоци. Изработка на сувенир-амајлија е можност да ја пренесете на вашата сакана дел од вашата топлина и љубов. Денес, предлагаме да направиме Новогодишен сувенир, кој ќе стане талисман за вашите роднини.

Како да направите сувенир-талисман со свои раце

Како амајлија предлагаме да направиме нараквица со потковица потковица. Според античките верувања на Селтик, таа е способна да го оддалечи ѓаволот, а исто така да донесе среќа во сите работи и напори, за да спаси од болести. Нашата нараквица не само што ќе го заштити сопственикот, туку и ќе делува како оригинален додаток.

Да почнеме со подготовка на материјали, ни требаат:

  • мало парче светло сребро или полимерна глина
  • нож за сечење мастика
  • квадратни облик приврзок
  • чепкалка за заби за да се создадат дупки
  • печат во облик на потковица
  • акрилна боја, парична казна четка, хартиена крпа
  • сјајна глазура или лак за полимерна глина
  • чипка памук, коноп или кожа
  • метал затворач за нараквица (опционално)

Ве потсетуваме дека е најзгодно да се работи со полимерна глина на стаклена или керамичка површина.

Новогодишна сувенир-талисман: мастер класа

Почнуваме да ја правиме нашата новогодишна сувенир-амајлија, се обидуваме да работиме многу внимателно, обрнувајќи внимание на најмалите детали.

Прво, исечете мало парче материјал. Ако имате мал пакет, на пример, глина Фимо, тогаш тоа ќе потрае 1/4. Се тркалаат уредни топката, а потоа израмните со прстите, дебелината некаде 3-4 мм.

Сега отсечете го плоштадот. Ако немате посебен печат, тогаш користете какви било импровизирани средства. Форма може да биде правоаголна или овална. Аглите треба да бидат малку заоблени.

Вооружени со чепкалка за заби, обележете ја локацијата за идни дупки. Проверете дали се наоѓаат симетрично на страните. Направете дупки со соодветна големина, треба лесно да се вметне стринг.

Користејќи печат, примени слика на потковица. Доколку не постои посебен инструмент, тогаш потпирајте потковица на сувенир-амулет со рака (на пример, со користење на игла).

Како што можете да видите, на една од чекор-по-чекор фотографии, суспензија на нараквица е украсена со натпис. Можете исто така да го изрежиме името на среќниот сопственик на новогодишниот сувенир.

Кога сликата е подготвена, го испраќаме занаетчиството во рерната. Следете ги упатствата на пакувањето.

Откако ќе се излади производот земете боја и додадете шема на боја.

Вишок веднаш отстранете ја хартиената крпа. Сега покријте ја површината со лак или глазура. Внимавајте да не влеземе во дупките што ги направивме. Ако тоа се случи, веднаш исчистете го со чепкалка за заби.

Кога облогата се суши, можете да започнете со монтажа на нараквица.

Ако имате копче, тогаш прерамката може да се направи од неколку разнобојни канапчиња. Исечете неколку парчиња на конец, навлезете во дупката и поправете ја јазолот.

Останатите цели мора да бидат со иста должина. Истото мора да се направи, од друга страна. Измерете ја потребната должина на нараквицата и пресечете го вишокот. Сега е неопходно да се зацврсти бравата.

Ние користиме стандардни рачки и куки за крчка. Кога ќе ги внесете краевите на нараквицата во врвот, додадете капка лепак за да ја одржите структурата подобро.

Завршивме создавање на сувенир-амајлија за Нова Година. Изгледа многу оригинално, ќе се вклопува како убав додаток на било која секојдневна слика, а потковицата сигурно ќе се заштити од злите на надворешниот свет и ќе донесе среќа.