Чанта - составен дел од женската слика. Секој мода треба да има неколку модели. Мали спојки се погодни за свечени настани, торба за рамо, со оглед на нејзината просторност и удобност, е едноставно неопходна за секој ден. За да ги намалите трошоците, сами можете да шиете ексклузивна работа. Покрај тоа, тоа нема да изгледа полошо од набавката, а друга таква чанта нема да ја најде некој друг!

Модна чанта на моделот изработена од ткаенина

Постојат многу модели на овој додаток. Секоја мода има право да избере соодветна опција за себе. Изборот на ткаенина зависи од самиот производ. Можете да ги користите старите работи за шиење. Ако еден тип на материјал не е доволно, вреди да се размислува за атрактивна техника.

Подолу е фотографија од чанта со крпа.

Пред да го угасите самиот процес на прилагодување, треба да направите груб нацрт. На хартија, треба да ги прикажете деталите. Предните и задните делови се слични, можете самостојно да ја одберете нивната големина, форма. Исто така, ќе бидат потребни два идентични делови за материјалот за обложување. Важен елемент е рачката. Секој квалификуван работник има право да избере додатоци и орнаменти на вашиот вкус. Тие можат да бидат направени сами или купени.

Една од опциите за моделирање на производ со опис е прикажана на фотографијата.

Модел торба за рамо

Како што знаете, жените не секогаш го користат овој додаток за неговата намена, користејќи го за потребите на домаќинството. Во овој случај, торбата преку рамото ќе биде најдобра опција. Тоа не е само просторно, туку и успешно се вклопува во сликата. Шие може да биде од различни материјали, од ткаенина и завршувајќи со кожата. Мултифункционалниот асистент може да биде украсен со кристали, лакови и друга галантерија или изработен во класичен стил, како што е прикажано на фотографијата.

За оваа шема е следнава.

Модерен примерок чантата

Прво, треба да го подигнете материјалот. Стари фармерки се погодни за ова, можете дури и да користите неколку панталони. Подлогата е направена земајќи ги предвид димензиите на идниот производ. Кога деловите на хартија со точни димензии се подготвени, тие се пренесуваат на ткаенината. За да се даде поголема убавина однатре, важно е да не се користи премногу дебел материјал за поставата. Треба да се скрати на сличен модел.

Кога шевовите се зашиени, започнува производството на рачки. За да ги создадат, се соодветни два правоаголници, приближна ширина и должина од 6 и 25 см, соодветно, под услов класичниот модел да се шие. Правоаголниците се преклопени навнатре од страна на лицето и се шират по должината на работ. После тоа рачките се прикачени на торбата. Кристали, копчиња и панделки се орнаменти кои секогаш може да се користат за декорација на женски додаток.

Шемата на производот е претставена на фотографијата погоре.

Модел на чантата од кожа

Пред да започнете со работа со овој материјал, треба да ги знаете неговите карактеристики. Прво, тие се однесуваат на употребата на машина за шиење. За да работите со кожата ви се потребни специјални игли. Важно е да се избере вистинскиот материјал од кожа. За изработка на овие производи, мора да биде груб и дебел, што ќе им овозможи на работите да траат подолго.

Не се препорачува отстранување на кожата со заштитни иглички. Мора да се запамети дека тие ќе остават траги, да се ослободат од нив нема да работат. Кога шиењето е направено во најшироко можно бод на машината. Мал шевове солза производ веднаш или во блиска иднина за време на операцијата. За да ги намалите деталите, препорачливо е да користите специјална чевли со ножици. За силата на заварот се препорачува на грбот да се врзува во јазол. Вообичаен механизам во овој случај нема да се вклопи. Исто така, бидете свесни дека кожата нема да биде излишна за користење на лепилото.

Моделот може да се нацрта со рака. Приближно ќе изгледа вака.

Ако научите како сами да саете вреќи, можете да станете сопственик на ексклузивна газмо, која никој друг не ја има. Сорти на додатоци се многу и секој од нив е лесно да се рекреираат. Машка торба, женска спојка и многу повеќе - сите на рамото на занаетчиите. Главната работа е да имате трпение да ја реализирате вашата идеја.