Повеќето бремени мајки се грижат за зголемување на телесната тежина за време на бременоста. За да седат на диета е невозможно, бидејќи детето што се развива ги извлекува сите потребни материи од телото на мајката. Но, ако макро-и микронутриенти не се надополнуваат со храна, здравјето на мајката и детето ќе биде во опасност од сериозни компликации. Ноденови на постот за бремени жени   не е откажан!

Пред да организирате денови на породување, неопходно е да се консултирате со лекар. Одредени контраиндикации можат негативно да влијаат на вашето здравје. Идеално, деновите на постот се одржуваат секои 7-10 дена. И дека телото е навикнато на нив, можете да изберете одреден ден од седмицата, кој секогаш ќе се растовара.

Не заборавајте дека бремените жени треба правилно да ја изберат вашата исхрана, па мора да ги замените видовите на храна за време на денот на постот. И да се врати балансот на соли во телото, треба да пиете околу 2 литри вода дневно. Не заборавајте дека за време на денот на постот мора да јадете само еден вид храна. И ако сте совладани од многу тешка глад, можете да пиете чаша јогурт со ниско маснотии или кефир.

Ако изберете храна за денови на постот, обрнете внимание на исхраната на овошје, зеленчук и сок. Тие се најпогодни за бремени жени. Покрај тоа, постојат и таканаречени "добро нахранети" денови за растоварање. На денот ќе консумирате не повеќе од 700-1000 калории и може да јадете месо, риба и мешајте различни видови храна.

Најпопуларните денови на постот за бремени жени семлечни производи, јаболка и сирење .

Млечен ден

Изберете го секој млечен производ, чија содржина на масти не надминува 1,5%. Тоа може да биде кефир, ферментирано печене млеко или ниско-масен јогурт. Во текот на денот, со мали голтки, треба да пиете не повеќе од 1,5 литри од избраниот производ. Исто така не заборавајте дека мора да пиете уште 1,5 литри вода на овој ден.

Епл ден

Во принцип,Можете да изберете било кое друго овошје, но нутриционистите советуваат дека тоа се јаболка. Половина килограм јаболка треба да се јадат во рок од еден ден.

Ден на сирење

Куќа поевтини ден може да биде малку различни. Можете да изберете оваа опција: 80 g нискокалорична урда треба да се јаде шест пати на ден. Исто така можете да ја пробате оваа опција: 600 грама сирење и 2 чаши чај без шеќер ќе ја сочинуваат дневната исхрана. Не заборавајте за водата.

Ако сакате да пробате т.н. "хранат»Денови на истоварување. Постојат неколку опции за такви денови.

Пост ден на овошна салата

Направете овошна салата од еден и пол килограми различни плодови. Можете да го наполните со 300 ml нискокалоричен јогурт. Поделете ја салатата за 4 оброци. Ноќе можете да пиете чаша кефир со маснотии.

Овие плодови со урда

За ова празнење најдобро е да се избере летото. Земете 800 г разни плодови на вашиот вкус и мешајте ги со 400 гр нискокалорично урда. Кога се чувствувате гладни, јадете малку храна. На овој ден, освен за урда, бобинки и вода, можете исто така да пиете чај без шеќер.

Пост ден на месо со зеленчук

Ако не сте сосема одлучиле каков вид на отпуштање Вие ќе одговарате Вашата состојба најдобро може да се обидете да јадете едно месо со зеленчук. Секое варено месо, било телесно, говедско или пилешко, треба да се јаде без сол. Во денот на постот можете да јадете 400 грама месо и 800 гр свеж зеленчук. Зеленчукот исто така мора да биде без сол. Во текот на ноќта можам да пијам чаша јогурт со малку масти.

Можно е да се советуваат ваквите денови на постот кај бремени жени:ориз или хељда. Нивниот принцип е ист. 150 g житни култури мора да се готви без сол. Ако одберете ден за ориз, тогаш земете го кафениот ориз, а не белиот. Поделете го варениот крус на 4 дела. За да се осигура дека исхраната не изгледа премногу монотона, можете да додадете малку цимет или да ја комбинирате грмушката со рендано јаболко, морков или сад од сладок пипер.

Ако сметате дека постот на исхраната негативно влијае на Вашето здравје, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар !