За да се одржи здрав човечки живот бараат различни витамини. Дневната доза на секој витамин, се разбира, варира. Премногу високо ниво на витамини се нарекува хипервитаминоза. Но, често сме склони кон дефицит на витамин - недостаток на витамини. Витаминот А е еден од најважните. Советите на земјите ќе кажат што ќе се случидефицит на витамин.

Витаминот А игра многу важна улога во човечкото тело. Учествува во синтезата на протеините, процесот на редукција на оксидација, промовира нормализација на метаболизмот, е неопходен за раст на нови клетки и забавување на стареењето на веќе постоечките клетки. Исто така, витаминот А е вклучен во формирањето на забите и коските. Сите знаеме веќе долго време дека витаминот А има корисен ефект врз видот. Но, исто така, се уште влијае на нормалното функционирање на имунолошкиот систем.

Содржи витамин А во храната вклучена во нашата секојдневна исхрана.Најдобар извор на витамин А е телесен црн дроб. Потоа, во листата на храна богата со витамин А, одете на моркови, спанаќ, тиква, папаја, зелена лиснато зелка, брокула, диња, домат, авокадо, кајсија, зелена салата, аспарагус грав, грашок и грашок. Се разбира, повеќето од овие производи не смееме да јадеме за зимата поради нивното отсуство на полиците на продавниците. Но тука моркови и телешко црниот дроб може да се купат во секое време.

Витаминот А е растворлив во масти. Затоа, дека е добро сварлива, на дигестивниот тракт ќе бидат потребни масти. Исто така, треба да се запомни дека само масти сам нема да биде доволно за да се осигура дека витаминот А е целосно апсорбиран од храната. Недостатокот на витамин Е во организмот ја спречува апсорпцијата на витамин А. Се разбира, има добри вести: витаминот А може долго време да остане во телото, така што нејзините резерви не треба да се обновуваат секој ден.

Дефицитот на витамин негативно влијае на состојбата на кожата и косата. Брзото стареење, стареењето на кожата и формирањето на брчки може да се спречат со тоа што имаат доволно витамин А во телото. Многу важен витамин за коса. Нејзиниот недостаток предизвикува косата да стане досадна, да го изгуби сјајот и да испадне. Поради недостаток на витамин А, исто така, може да се појави уште еден проблем - првут.

Дефицитот на витамин негативно влијае на состојбата на забите. Зголемена чувствителност на забната глеѓ ќе се согласи, дава многу проблеми. Здравите заби и непцата се директно зависни од овој витамин.Мажите, исто така, треба да обрнат внимание на витамин а. Во својот или неговиот недостаток ерекцијата е ослабена.

Но, тоа не се сите проблеми предизвикани од недоволно количество витамин А. Најмногу витамински дефицит влијаеотпорноста на телото на разни кожни болести. Дерматитис и сува кожа се предизвикани од недостатокот на овој витамин во телото.

Важно е да се напомене дека недостатокот на витамин А во телото доведува до слаб вид.Ноќно слепило  е различно нарушување. Недостатокот на витамин А може да се развие како никталопија (неможност да се види во мракот или самракот) и ноќно слепило (неможност да се види јасно во светла дневна светлина).

На имунолошкиот систем против разни инфекции на респираторните органи, не само на високата содржина на витамин Ц во организмот.Витаминот А игра важна улога во правилното функционирање на имунолошкиот систем. Затоа, секогаш вклучете во исхраната што содржи витамин А

Во секој случајне дозволувајте недостаток на витамини во телото. Не фокусирајте се на консумирање на одредени витамини, имајќи предвид дека тоа е нивното ниво на содржина што треба да го пополните. Сите системи на телото се меѓусебно поврзани, па сеопфатен пристап за решавање на проблемот со недостаток на витамин е секогаш многу поефикасен.