Труење со храна Труење со храна може да резултира од јадење застоена или супстандардни производи, производи заразени со патогени микроорганизми или подготвени со кршење на санитарно-хигиенските норми. Закако да се третираат труењата   храна карактер, ќе кажам на земјата на Советите.

Првите знаци на труење со храна   може да се манифестира уште 2-3 часа по јадење слабоквалитетна храна: труење е придружено со гадење, повраќање и лабава столица. Пулсот исто така се зголемува, температурата се зголемува, општата слабост, се појавува бледило. Некои случаи на труење со храна може да се карактеризираат дури и од парализа - кога станува збор за труење со отровни габи или ботулизам (инфекција со ботулински бацил).

Навременото лекување на труење со храна помага да се подобри здравјето и да се избегнат компликации. Треба да се третира труењетопрво се занимаваат со гастрична лаважа. Ова е потребно за да се отстранат токсините од телото што е можно поскоро. За да го измиете стомакот дома, треба да пиете 1,5-2 литри слаб раствор на калиум перманганат (калиум перманганат) или сода бикарбона, а потоа да предизвикате повраќање (притиснете два прста врз коренот на јазикот). Оваа постапка се препорачува да се одржи најмалку двапати.

Продолжете да го третирате труењето следејќи го ингестијата на сорбентите   - лекови кои "врзуваат" токсини и ги отстрануваат од телото. Најпристапниот сорбент е активиран јаглен, треба да се зема со брзина од 1 таблета на 10 кг тежина.

Во труење со храна, телото е високо дехидрирано и требаво третманот на труење е неопходно да се компензира загубата на течности. За да го направите ова, треба да пиете многу вода, но најефикасните се специјални решенија за рехидратација (солен раствор). На пример, дрога Regidron е популарен во третманот на труења: 1 пакет на лекот мора да се раствори во 1 литар вода и да се зема во согласност со инструкциите на пакетот. За да се врати нормалната цревна микрофлора на телото за време на труење, треба да се земат лекови како Хилак форте, Линекс, Бифиформ итн.

Овие мерки обично се доволни за лекување на труење со храна дома, и веќенеколку часа по почетокот на активниот третман на труење што ќе го добие. Ако ова не се случи, ако симптомите на труење се зголемуваат, тогаш секогаш треба да се јавите на лекар.

Во случај на труење поради употребата на конзервирана храна со низок квалитет (особено месо и риба), лекарот треба да се консултира при првите знаци на влошување на благосостојбата. Факт е дека овие труења со храна се многу опасни и може да доведат до смрт. Тогаш животот на жртвата зависи од брзината на одговор.

Значи, ако храната е консумирана слаб квалитет зеленчук, печурки, месо или конзервирана риба,2-3 часа може да се појават првите знаци на труење со ботулински токсин. може да се случи парализа на мускулите на лицето, парализа на респираторните мускули, гадење, повраќање. Ако не преземете итно дејство, може да се појави гушење.

Во најмала сомневање за ботулизам е потребно итно да се јави брза помош   и да обезбеди прва помош на жртвата. Треба веднаш да се измие стомакот, да се активира активен јаглен на секои 15 минути, да се земаат соларни лаксативи и да пијат многу течности. Важно е што е можно поскоро да се влезе во пациентот анти-ботулински серум. Понатамошното лекување на труење се врши само во болничка болница.

За лекување на труење   храна карактер - тоа е познато за многумина, бидејќи дома морам да се справи со овој феномен. Но сепакподобро е да се избегне труење и да се следат неколку правила. сите храни што се користат за храна треба да бидат подложени на темелна обработка, а производите треба да се купат само на тестираните места. Важно е да се заштитите себе си и вашето здравје, така што труењето со храна ќе се случи што е можно поретко!

Внимание! Земјата на Советите те потсетува на тоасамо-лекувањето може да биде опасно за вашето здравје. Бидете сигурни да се консултирате со вашиот лекар пред да преземете мерки за третман на труење во домот!

Многу благодарам за статијата, многу корисни информации. Не разбрав само ако имало часови од 8-10, тогаш перењето е бескорисно или, пак, е достоен за тоа? Сега, ако јадеме од вечерта, но само наутро, почувствував триење во мојот стомак и така натаму.

PS
Елена, Смислов, и како сеуште си жива толку трева, чудно е што е тоа? Изгледа како само рекламирање на лекот. Патем, лекот може да биде добар, но по оваа реклама не би купил.

Како што беше отруен со лубеници, решив да пробам Filtrum, по еден час почувствував олеснување, а не следниот ден и целосно заборавив на труењето

Филтерот е генерално лек, а со труење прави добра работа и се закачува со мамурлак, иако овие проблеми во принцип се меѓусебно поврзани

И јас само верувам Polysorp. Овој сорбент, пред сè, совршено го исплакнува стомакот, и второ, многу поефикасно (за разлика од неговите аналози) ги отстранува отровните супстанции од телото, поради високиот апсорбирачки капацитет.

За мене во такви случаи, едно спасение е полипапан. Евтин и лут, особено без хемија. Претходно, сепак, тоа беше изгубено со прав (ужасно непријатно, но ефектот е очигледен), и сега, фала богу, се појавија таблети. Ги советувам сите. Патем, ако сакаме да се напиеме со мажите, секогаш пред празник таблети од полипапани, а наутро како краставица!

Моето дете, има 8 години, често е отруен, го поврзувам со слаб стомак. Од продавницата коприва-повраќање, иако други немаат ништо. Затоа, не го отпишувајте рекламирањето на лекот. Давам Ентеросгел.

Па, не знам, момци, колку често си отруен! Сум си отруен со пушена риба, толку многу претрпев! Престанувам да чувствувам себеси. На четвртиот ден од droppers, има подобрување! Нема начин, никогаш, сега не јадам ништо пушено. Бидете внимателни со храната!

Мој фаворит за секое труење е Ентеросгел. Нежно и најважно брзо ги отстранува токсините и штетните материи од телото. Првиот пат тој всушност ме спаси од "забавно" патување во болница откако ја пробав земјата во сомнително кафуле. Тоа беше пред околу 5 години и оттогаш внимателно ги следев за да се осигурам дека Ентеросгел секогаш беше во кабинетот за лекови. За жал, квалитетот на производите и нашите угостителски услуги оставаат многу посакувани резултати. И на одмор ова е особено акутна тема.

Од труење, Enterosgel навистина помага многу добро, и што е најважно брзо. И ти можеш и деца и возрасни. Добар абсорбент. Многу е погодно да се задржи во кабинетот за лекови.

Пред да одите во земјата, мора да ставам enterosgel во мојата чанта. Често по обилни државни вечери, а не секогаш добра санитација, само ентеросгелот ми помага да бидам спасен од труење. Ги отстранува сите симптоми и помага при повраќање и спазми за да се справат. Во принцип, јас секогаш го земам со мене.

Ние сме на патот за два дена. Нешто отруено го презеде јагленот, не е ништо друго. Што да се прави?

Во пролетта, ќерка ми во училишната кафеана јадеше нешто, јадеше ужасно, сиромашно. Повраќа, и дијареа, и ги удри сите треска. Ентеросгел ја даде и повика брза помош за да биде безбедна. Докторите дојдоа и ја испитаа, велејќи дека нема ништо критично и вредеше да продолжи да ѝ дава Ентеросгел. Тоа е се. Мојата ќерка на крајот брзо ги стави нозете на нозе, но ѝ дозволи да остане дома една недела, да се одмора од училиште. И јас само ја собирам вечерата. За здравјето на детето, подобро е да не заштедувате време, енергија или пари.

да, труењето е катастрофа, јас секогаш го земам со мене за такви намени и јас го чувам полиретот во кабинетот за лекови, тоа е многу поевтино од ентерогели и е дозволено за деца од раѓање, а за мене тоа е сигурен гарант за доверба.

и земам само полисорб во случај на труење со различна природа. Не верувам на никакви дроги и народни лекови. полисорб многу брзо дејствува, а симптомите на труење брзо опаѓаат.