Став за појава на непријатни сензации во стомакот или цревата е различен за сите луѓе. Некои се брза да издржат најстрашна дијагноза, други едноставно не обрнуваат внимание на тоа. Не е во право ниту еден ниту друг. Не е неопходно да се паничи, но да се пронајде причината за овој феномен и да се обиде да се ослободи од него е едноставно неопходно. Впрочем, непријатност во желудникот и цревата може лесно да се елиминира ако е предизвикана од неправилна исхрана или начин на живот. Во случај кога ова се првите ѕвона на почетокот на болеста, подобро е да се почне третманот на време.

Симптоми и причини

Непријатност во желудникот по јадење може да се манифестира со гадење, повраќање, горушица, измет, чувство на тежина после јадење, спазми и болка. Една од главните причини за ваквите појави е неухранетост. Нарушување на исхраната, кога по неколку часа постење се троши голема количина храна; многу масна и слабо сварлива храна во големи количини; употребата на супстандардни производи.

Грешка е да се верува дека негативните последици се само со злоупотреба на масти. Прекумерната потрошувачка на протеински јадења доведува до гнилостни процеси, јаглехидрати - до ферментација. Понекогаш причините не се поврзани со исхраната: прекумерни товари, алкохол и злоупотреба на пушењето, чести стресни ситуации. Чувството на тежина после јадење укажува на забавување на евакуацијата на храната од стомакот.

Непријатност во цревата се манифестира со непријатни сензации или болки, дијареа или запек, зголемено производство на гас. Причините можат да бидат вегевероваскуларна дистонија, хронични стресни ситуации, неврози. Отровните или инфекциите предизвикуваат оваа состојба поретко.

Диспептичните феномени можат да укажат на многу - бременост, труење со алкохол или други токсични материи. Може да биде знак на патологија - холециститис, апендицитис, болести на абдоминалната празнина; последица на акутна инфективна болест или лезија на нервниот систем. Во овој случај, брз и квалификуван третман е задолжителен.

Како да се олесни диспепсијата

Кога се повраќа, треба да го испразните стомакот од храната и да земете голема количина на течност. Со чувство на гадење, ниски масти и не-жешки супи и супари, безалкохолните пијалаци ќе помогнат.

Многу ефикасна во помагањето да се олесни непријатноста во абдоменот, е диета. Треба да јадете малку и често. Не дека храната беше мрсна, зачинета и солена, да не јаде пржена храна и производи во масло. Избегнувајте пушеле месо, силно кафе и чај, зачини. Бидете внимателни со храната во вашето тело нема хемиски адитиви - засладувачи, бои, засилувачи на вкус. Брзата храна е еден од најголемите непријатели на вашиот стомак.

Здравиот начин на живот, отфрлањето на лошите навики, спречувањето на стресни ситуации, исто така, ќе помогне да се ослободи од таквиот феномен како непријатност во стомакот. Многу лекови ја иритираат гастричната слузница. Ако не постои начин целосно да се напушти, тогаш строго ги почитувајте упатствата за земање лекови.

За да се ослободите од непријатните сензации во цревата, исто така ви е потребна правилна исхрана, можеби ќе ви треба помош од психотерапевт. Но, во секој случај, треба да го видите лекар и да се тестирате. Последниот збор ќе биде за лекарот.