Многу луѓе сеуште успешно се лекуваат со билки и дури не сакаат да слушнат за современите лекови од аптеката. Во ова има чувство, бидејќи природата првично создаде личност и затоа поблиску не може да биде ништо. Еден од претставниците на корисна флора - поле на конска опашка - многу стотици години целосно ја оправдува довербата на луѓето и успешно ги третира од разни болести.

Полето конска опашка е трајни растенија. Нејзината височина понекогаш достигнува шеесет сантиметри и не е тешко да се најде во нашата земја. Меѓутоа, ако живеете на Далечниот север или во пустината, не можете ни да се обидете да изгледате. Визуелно, фабриката личи на опашка на Пони, всушност од таму и неговото име.

Терапевтски својства на конска опашка

Пред да почнете активно да го користите ова растение во процесот на лекување, важно е да се земе предвид дека во светот има многу негови сорти. Меѓу нив има и отровни претставници, затоа е неопходно јасно да се следат препораките и да не се надмине дозата. И најдобро е да се биде внимателен и да се користи исклучиво лековит полето на конска опашка, чии лековити својства понекогаш се дури и изненадени. Да се ​​научи многу е едноставно.

Како да разликуваме лековита билка од отровна?

Како што рековме, сè е едноставно. Конвезата која е погодна за лекување се одликува со гранки кои се насочуваат нагоре. Ако тие се насочени надолу - заобиколат таква фабрика страна. Исто така, секогаш обрнувајте внимание на плодовите на ловците. Тие мора да умрат, и на нивно место стануваат зелени, млади пука. Тие треба да се користат како лек. Ако фабриката има лоша рамка на нејзините краеви, тоа не ви одговара.

Употреба на конска опашка

Многу стари баби сега можат да кажат како се користи конците. Прво на сите, за домашни цели. Се користи за обојување на волна, па дури и полирани метали. На супа совршено исчистени кујнски прибор, а исто така и изми подови. Сите затоа што ова растение содржи значителна количина на силициумска киселина. Всушност, но киселината го прави корисно за медицински цели. Корисни својства Секој лекар ќе ви каже дека силициумската киселина е многу важна компонента на човечкото тело. А доволна количина гарантира одлична состојба на сврзното ткиво, кожа, коса и нокти. До денес, полето на конска опашка спасува од многу болести, неговата употреба во воспалителни процеси ви овозможува брзо да се справите со болеста. Не помалку успешно се користи за да се запре крварењето, како антисептик или за дезинфекција. Освен тоа, лушпата за лушпа работи како диуретик.

Како да се третира со помош на конска опашка?

Во прилог на горенаведените проблеми, со помош на оваа фабрика, дури и сериозни болести може да се излечи. На пример, пред неговото влијание, атеросклерозата на крвните садови на срцето, мозокот и тој ефикасно ги лекува различните формации во гастроинтестиналниот тракт.

Ако се зборува општо, полето на конска опашка е особено ефикасно како ресторативна. Тоа помага со било какви воспалителни процеси, а исто така и излачува прекумерна течност од организмот. Редовниот прием има корисен ефект врз состојбата на ноктите и косата, а истовремено ја зголемува еластичноста на сврзното ткиво на моменти. Ако имате вишок на холестерол, можете да почувствувате посебна леснотија, бидејќи конска опашка исто така ги чисти токсините и токсините.

Како да се подготви тревата за користење?

Процесот на подготовка не е тежок, потребно е само да се исполнат неколку едноставни правила. Пред сè, важно е да се собере трева во времето. Направете го тоа најдобро од јуни до август. Изберете млади, зелени стебла и исуши ги. Препорачливо е да се направи ова на таванот, односно да се исуши под сонцето. Покрај тоа, просторијата за сушење мора да биде добро проветрена.

Шири тревата со тенок слој и многу брзо ќе се исуши. Може да го чувате околу четири години.

Корисни рецепти

Од конска опашка, главно прават тинктури, decoctions, а исто така и го исцеди сок. Подгответе сето ова е многу едноставно.

Тинктурата на конците на полето добро се справува со болести на мочниот меур, со атеросклероза, проблеми со црниот дроб и со женски болести. За нивниот третман треба да се земаат внатре. Ако имате проблеми со раната, која долго време не се лекува, тогаш тинктурата треба да се измие однадвор.

За готвење земете 20 гр трева и 200 мл врела вода. Истурете ја тревата со вода и инсистирајте барем на еден час. После тоа, алатката е подготвена за употреба.

Пијте не повеќе од 1-2 лажици. лажици 3-4 пати на ден.

Одлично лек за различни видови на воспаление, едем, плеврит. Не помалку ефикасно да се справат со врие, егзема, коприва и чирови.

Со цел да се подготви супа, земи 25 грама конска опашка и 25 врела вода. Ставете го на огнот и вријте околу 30 минути на ниска температура.

Земете 1 лажица, 3-4 пати на ден. Ако имате чести крварења, капете две или три капки во носот.

За подготовка на сок ќе ви биде потребна свежа билка. Треба да се измие, сецкани и исцеден сок. Чувајте го само на ладно место и земајте 2 лажички 3-4 пати на ден. Ако вашиот нос често го покрива вашиот нос, капете го со овој сок. Доволно е 2-3 капки.