Само неколку мали промени ќе ви помогнат да го подобрите мозокот, да го зајакнете вашето здравје и да станете посреќни. Дали сакате да го постигнете овој резултат? Потоа обидете се да добиете голем број корисни навики, кои велат експертите за здрави животни стилови во книгите "Една навика една недела" и "Скроб енергии" (MIF издавачката куќа). Пет совети за оние кои сакаат да станат попаметни - токму сега.

Читајте книги најмалку 20 минути на ден

Книги, за разлика од телевизиските програми или реклами на Интернет, го развиваат мозокот и помагаат да се зачува доброто сеќавање до староста. Читајќи, не само што го проширувате речникот и стануваат ерудити, но сепак ја развивате вашата имагинација и ја обучуваат способноста да се концентрирате.

Една студија на д-р Дејвид Луис-Хоџсон од мозочната лабораторија на Универзитетот Сасекс покажа: читањето ни помага да се справиме со стресот. Доволно е да поминат само шест минути со книгата со цел значително да се намали нивото на анксиозност и да се чувствува многу подобро.

Излегува дека читањето е еден од најкорисните видови на слободно време. Затоа се препорачува да се распределат најмалку 20 минути дневно за тоа. Во исто време, потребно е да се изберат доволно големи текстови. Пожелно е тие да бидат навистина интересни за вас, инаку нема да добиете задоволство од процесот. Не застанувајте на едно нешто, обидете се да се однесуваат на различни жанрови, стилови, автори.

Често излегувам

Од прошетки на отворено добиваме тројна корист. Прво, ние сме позитивно под влијание на сончевата светлина. Го зголемува расположението, ги регулира биолошките ритми, го подобрува спиењето и го промовира производството на витамин Д, кој му помага на телото да се спротивстави на разни болести.

Второ, само на улица можеме да добиеме количина на кислород што е неопходно за нормално функционирање на мозокот. Недостатокот на овој елемент во крвта е полн со главоболки, оштетување на меморијата, депресија, чувство на замор и намалување на концентрацијата на вниманието.

Трето, одење е движење. Како што покажува истражувањето, секоја физичка активност придонесува за јасност на размислување и носи чувство на радост. Значи, ако сакате да ги зголемите вашите интелектуални способности, обидете се да излезете на улица што е можно почесто.

Пополнете го животот со музика

Д-р Сузан Хансер истражуваше како различни мелодии влијаат врз нашиот интелект и дојдоа до чуден заклучок: кога слушате песни од кој било жанр, се активираат речиси сите делови од мозокот. Ова зборува за несомнената корист на музиката за нашите умови.

Други научници тврдат дека музиката, исто така, ја зголемува нашата способност да се спротивстави на стресот, ги смирува нервите, ја подобрува меморијата, помага да се справи со несоницата и менталните нарушувања.

Сето ова докажува дека музиката вреди да се направи дел од твојот живот. Креирај плејлисти со композиции погодни за различни ситуации. Некои песни ќе помогнат да се концентрираме на работата, други - да се смириме под стресни услови, да се расположиме кога сте тажни или да ја создадете вистинската атмосфера за романтична вечера. Немојте да се задржите на мелодиите на еден жанр, да ги проширите вашите музички хоризонти.

Јадете повеќе зеленчук, овошје и бобинки

Растителна храна е богат извор на супстанции кои ја стимулираат функцијата на мозокот. На пример, бобинки како што се рибизли, капини, малини, јагоди и боровинки содржат многу флавоноиди, полифеноли и антиоксиданти кои го штитат развојот на сенилна деменција и Алцхајмерова болест.

Најкорисен зеленчук за умот се доматите. Тие содржат фолати, магнезиум и антиоксидативен ликопен, кои имаат позитивен ефект врз менталната состојба и ги забрзуваат мисловните процеси. Зелка и спанаќ го забавуваат процесот на стареење на мозокот. Репка помага за подобрување на меморијата и свесноста. Лукот и кромидот не се помалку корисни.

Внесете во вашата исхрана колку што е можно растителна храна. Некои истражувачи препорачуваат целосно напуштање на месото и млечните производи, кои предизвикуваат развој на болести на срцето, крвните садови, црниот дроб, бубрезите и зглобовите. На телото ги добиле сите потребни супстанции, користеле зеленчук, мешунки и житарки што содржат скроб.

Бидете сигурни да ја исклучите рибата од менито. Спротивно на вообичаените заблуди, тоа не ја подобрува функцијата на мозокот, туку обратно. Живата содржана во него предизвикува оштетување на моторот, оштетување на меморијата и проблеми со учењето.

Не занемарувајте спиење со добра ноќ

Повеќето луѓе се запознаени со последиците од непроспиени ноќи: раздразливост, летаргија, неможност да се концентрираат. Постојаниот недостаток на спиење доведува до влошување на меморијата, депресија и забавување на менталните процеси. Во текот на една студија, истражувачите откриле дека децата со повисок IQ спијат околу половина час подолго од нивните врсници.

Недостатокот на спиење може да доведе до разни болести: ментални нарушувања, срцев удар, мозочен удар, срцева слабост, висок крвен притисок. Следува дека за да се намали времето што не може да спие во секој случај. И сепак, ние често го игнорираме ова правило: останувам доцна во социјалните мрежи, работам длабоко во ноќта или гледам интересен филм, и покрај замор.

За да го одржувате здравјето и интелигенцијата, мора строго да го почитувате режимот на спиење. Едноставно следете ги следните едноставни начела. Оди во кревет во исто време секоја вечер. Спијте најмалку 7-8 часа. Добијте удобно постелнина. Ако сте вознемирени од непријатниот шум, користете ги приклучоците за уши. Не заборавајте да ја изгаснете светлината. Прилагодете ја температурата и влажноста во просторијата за да се чувствувате пријатно. Пред ноќниот одмор не го вчитува мозокот со никакви проблеми, не пијте кафе и не јадете многу храна.

За тоа како да развиете повеќе интелектуални способности и да го зајакнете здравјето, прочитајте во книгата "Една навика една недела".

Повеќе за здравата исхрана може да се научи од книгата "Енергија на скроб".