Некои луѓе се соочуваат со таква непријатна сензација кога се чини дека "растреперува забите". Всушност, чешањето доаѓа од непцата, но понекогаш може да мислите дека коскената структура е оштетена. Не е препорачливо да преземете какви било мерки самостојно - треба итно да се консултирате со стоматолог. Лекарот ќе ја дознае вистинската причина, пропишува соодветен третман со понатамошни препораки.

Зошто чешање на забите кај возрасни?

Првото нешто што ми доаѓа на ум кога зборот "чешање" е алергиска реакција. Така телото може да одговори на некои надворешни и внатрешни стимули. Можеби банална алергија на паста за заби. Ако по замена на овој предмет на хигиена непријатност не ја напушти - најверојатно, проблемот е многу посериозен.

Причините за овие непријатни чувства се поделени на примарни и секундарни.

Примарно - ова директно влијае на усната шуплина, како што се:

 • плакета и Татар
 • предизвикана од стоматитис од вирусот на херпес
 • појавата на AFL и улцерации - афтозен стоматитис
 • катарактен гингивит
 • периодонтитис;
 • габична инфекција на усната шуплина - кандидијаза;
 • леукоплакија
 • чирови, ерозија поради повреда.

Секундарни причини зошто чешаат заби:

 • разни метални градежни плочи, спојници
 • мелење на заби - бруксизам
 • од алергии (алергиски реакции)
 • постојани услови на стрес;
 • хиповитаминоза или хипервитаминоза
 • недостаток на витамин Ц
 • прекумерна стимулација на имунолошкиот систем.

Зошто чешање на непцата со студ?

Со ладна, чешање на непцата е доста честа појава. Со parainfluenza и грип, обично сите мукозни мембрани (носна празнина, уста) се издува, што може да предизвика непријатни чувства.

Кај деца со настинки, таков симптом е многу поредок отколку кај возрасните. За настинки кои се придружени со треска и голем број други симптоми, неопходно е да се посети терапевтот.

За настинки понекогаш луѓето самостојно, без консултации со лекарот, добиваат антибиотици, чија честа употреба може да предизвика чешање, бидејќи постои ризик од кандидијаза на усната шуплина.

Често со ARVI, лигите се акумулираат во синусите на носот, кои поради оток на носната мукоза не можат да се исцедат. Ова создава зголемен притисок во максиларните синуси, кои во иднина може да доведат до чешање на непцата, па дури и на забоболка.

Како да се третираат чешање во устата?

Какви активности се преземаат во случај да не посетите специјалист? Невозможно е да се користат сериозни лекови (антифунгални креми, мази) без назначување на лекар додека не стане јасно зошто усната шуплина се јавува.

Причините за оваа состојба можат да бидат многу, па пред разјаснување на вистината, вие може само да го ослабите овој симптом, но во никој случај немојте да се третирате.

Дома, можете само да го исплакнете усната шуплина со инфузии, decoctions на растенија, кои содржат танични супстанции. Таквите хербални лекови се даб кора и мудрец. Исто така, можете да го исплакнете усната шуплина со инфузија од цвеќето од камилица, која има антиинфламаторно дејство.

Некои препораки за тоа како да се отстрани чешањето пред да заминете на забар:

 • купи четка со многу меки влакната
 • ако не е оштетена слузницата за да џвакате солидна храна
 • да се ограничи потрошувачката на слатки.

Неопходно е да ја исплакнете устата со обична вода после јадење, може да биде студено. Тоа ќе помогне да се отстрани јадежот, а исто така ќе ги исчисти тешко достапни места од остатоци од храна. За испирање, не можете да употребувате течна вода - само филтрирана вода.

Во топла вода можете да додадете сол и исплакнете хипертоничен раствор. Постапката мора да се изврши неколку пати за две минути.

Друга опција за ублажување на состојбата е распуштање на дел од мразот. Во студ, мали крвни садови се намалуваат и иритацијата се отстранува.

Кога овој симптом се развива, неопходно е да се консултирате со специјалист. Тој ќе пропише рационален третман.

Патем, фолк знак вели дека кога забите на мажот или жената се чеша, тогаш, најверојатно, се очекува човек да озборува.